Cizinci v EXL

Datum: 4.1.2022 | Autor: Jiří Vlach

Přestože se baseball v Čechách a na Moravě hraje již přes 50 let, nedá se o něm říci, že by to byl náš tradiční sport. Z globálního pohledu jsme vždy patřili k rozvíjejícím se baseballovým státům, a tak není divu, že se český baseball dívá s obdivem do zahraničí a hledá inspiraci u cizích hráčů a trenérů, kteří by nám mohli předat neocenitelné rady a zkušenosti.

V české Extralize se tudíž každoročně pohybuje velké množství cizinců (tzv. importů), kteří hrají důležitou roli jak na hřišti, tak i v rozvoji jednotlivých klubů. Od roku 1995 se v naší nejvyšší soutěži vystřídali hráči celkem 27 různých národností. Pět nejčastějších si můžete prohlédnout v tabulce níže:

 

USA 226
AUS 51
SVK 17
CAN 15
JAP 13

 

Asi nikoho nepřekvapí, že drtivá většina cizinců v Extralize pochází ze Spojených států amerických. Jsou to z velké části mladí hráči, kteří po konci své kariéry na univerzitě nedosáhnou na profesionální smlouvu doma ve Státech, případně narazí v systému Minor Leagues na svůj výkonnostní strop a rozhodnou se ještě si trochu prodloužit kariéru v exotické Evropě.

Nejde však jen o Američany, do Extraligy přichází také hodně hráčů z Austrálie, Kanady a Japonska, v posledním roce jsme mohli na českých hřištích vidět také několik Venezuelanů. Z těch méně obvyklých baseballových zemí můžeme jmenovat například hráče z Izraele (Wagman), Švédska (Rubanowitz), Jižní Afriky (Smith), nebo dokonce z Turecka (Tolga Yilmaz, Blansko 2004), či z Litvy (Edvardas Matusevičius, Draci 2015).

Najdeme i pár cizinců, kteří si dokonce naše prostředí oblíbili natolik, že zůstali v Čechách dlouhodobě. Jména jako Truesdale, Rabinowitz, Mulhearn, Hussey, Derhak nebo Barto tak můžeme vídat v českých klubech už dlouhou řadu let a někteří z nich už zde založili celou rodinu, případně dokonce získali i české občanství.

Je velmi náročné vybrat z tohoto množství ty nejlepší cizince, kteří se na našich hřištích v minulosti představili, přesto se o to v následujících řádcích pokusím:

 

Peter Moylan

© Draci Brno

Zřejmě nenajdeme v historii Extraligy větší jméno, než které nosí na dresu Peter Moylan. Předtím, než se 43 letý Australan ukázal na několik zápasů v dresu Draků Brno, strávil celkem 12 sezon v MLB, kde v týmech Atlanty, Dodgers a Royals nastoupil jako reliever do bezmála 500 zápasů. V české Extralize nakonec odehrál 50 směn s bilancí 3-1 a 2.52 ERA. V současnosti je hlavním trenérem týmu Melbourne Aces a populárním spolukomentátorem na americké sportovní stanici FOX South.

 

Roger Deago

© Technika Brno

Roger Villarreal Deago stále zůstává jediným baseballistou, který se z české Extraligy prokousal až do slavné Major League Baseball. V letech 1997-1998 hrál jako 20 letý za Techniku Brno, kde naprosto dominoval jak na kopci, tak na pálce. Dlouhou dobu byl jediným hráčem, který v naší nejvyšší soutěži odpálil více jak 10 homerunů a hodil více než 100 strikeoutů během jediné sezony (a to dokonce dvakrát), než ho vloni napodobil Marek Minařík.

Po českém angažmá odešel do Spojených států a v květnu 2003 se ukázal ve dvou zápasech MLB za tým San Diego Padres. Do Extraligy se pak ještě znovu vrátil v roce 2011, kdy pomohl Technice vyhrát její prozatím poslední extraligový titul.

 

Patrick Ahearne

© AVG Draci Brno

A ještě jeden extraligový hráč zasáhl do americké Major League. Američan Patrick Ahearne naskočil v roce 1995 do čtyř utkání MLB v týmu Detroit Tigers jako reliever. Později nadhazoval v nezávislých amerických ligách a také například v taiwanské CPBL, než se na sklonku kariéry dostal do české Extraligy. V roce 2010 jako 40 letý vyhrál s Draky Brno český titul a v dalších dvou sezonách získal pokaždé cenu pro nejlepšího nadhazovače Extraligy. Navíc stále drží absolutní extraligový rekord s 1.35 ERA (min. 200 IP) v kariéře. Kromě své hráčské kariéry se také věnoval trénování českého národního týmu.

 

Jon-Jon Robles

© Arrows Ostrava

Tento mladý Filipínec přišel do Arrows Ostrava v roce 2008 a hned zazářil jako kometa, když byl po sezoně vyhlášen nejlepším nadhazovačem Extraligy. Během dvou sezon dotáhl Ostravu pokaždé do finále a navíc byl v té době jednoznačně nejlepším nadhazovačem na českých hřištích. Jeho kariérní 1.49 ERA a 0.962 WHIP jsou stále 2. nejlepším výsledkem mezi nadhazovači, kteří odházeli alespoň 200 směn v Extralize. 159 strikeoutů během sezony 2009 je navíc stále platným extraligovým rekordem.

 

Terrell Joyce

© Fotobanka ČBA

Joyce strávil v Česku tři sezony a v každé z nich vyhrál extraligový titul. Čeští fanoušci si ho pamatují zejména díky jeho nadpozemským výkonům v týmu Arrows Ostrava, jeho první titul ale přišel už v roce 2017, kdy házel za Draky Brno. V sezoně 2018 pak nastřílel dohromady neuvěřitelných 29 homerunů, čímž vytvořil stále platný (a těžko překonatelný) extraligový rekord. Zároveň je jediným cizincem v českém Klubu homerunářů s 57 HR.

 

Dylan Brammer

© Miloslav Jančík

Američan Dylan Brammer sice odehrál v české Extralize pouze jednu sezonu, ale přesto se dokázal výrazně zapsat do historie Extraligy, protože jeho sezona 2017 odehraná v týmu Skokanů Olomouc je podle statistiky WAR tou zatím nejlepší, jakou kdy nějaký hráč na českých hřištích odehrál. Posuďte sami:

Brammer (podobně jako Deago nebo Minařík) dominoval jak na pálce, tak na nadhozu. Jen během základní části 2017 hodil 137 strikeoutů v 89 směnách s 1.21 ERA, za což bral cenu pro nadhazovače sezony. K tomu přidal 49 odpalů na pálce s průměrem .343 AVG a 18 ukradených met, což dalo dohromady 6,1 WAR, tedy 6 výher navíc pro Skokany Olomouc díky jedinému hráči. Žádný jiný hráč nepomohl svému týmu v historii Extraligy tolik, jako Dylan Brammer Skokanům v roce 2017.