Transfery 2024

Datum: 6.5.2024 | Autor: Jiří Vlach

update 6. května 2024

Na tomto místě najdete průběžně aktualizovaný přehled všech extraligových přestupů a podpisů před sezonou 2024:

Draci Brno

6. května 2024

+ OF Edgar Munoz (PAN): Draci Brno si svou čtvrtou a poslední posilou ze zahraničí počkali až do druhého měsíce sezony. Do týmu obhájců titulu přichází nevysoký pamanský pálkař Edgar Munoz, kterého si pozorní diváci mohou pamatovat z World Baseball Classic 2023, kde reprezentoval svou rodnou Panamu jak v kvalifikaci, tak i v taiwanské skupině A na hlavním turnaji. Munoz zkoušel prorazit do MLB v týmu Pittsburgh Pirates, ale nebyl nikdy povýšen z nováčkovské ligy a v roce 2014 byl propuštěn. Poté odehrál sezonu 2015 v nezávislé PECOS lize, kde pálil s průměrem .440 AVG, 4 HR a 22 SB, než se přesunul do domácí panamské ligy, odkud si párkrát odskočil k angažmá v Mexiku.

Draci tak narozdíl od minulé sezony nejdou cestou tří zahraničních nadhazovačů a jednoho pálkaře, ale tradičnějším rozložením 2 nadhazovači - 2 pálkaři. V české Extralize však platí omezení na 2 cizince v utkání zároveň, takže v zápasech, kdy bude nadhazovat Hurtado nebo Medina, bude muset jeden z dvojice Munoz/Monsalve sedět na lavičce. Do 30. června mohou ještě Draci dva ze svých cizinců v týmu vyměnit, i když nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se k takovému kroku chystali.

28. dubna 2024

+ SP Jhenderson Hurtado (VEN): Nejlepší nadhazovač Extraligy 2023 se vrací do Draků Brno i pro novou sezonu! 28 letý nadhazovač z Venezuely přišel o celý první měsíc extraligových zápasů, ale přesto dokázal skončit na druhém místě Extraligy ve strikeoutech (118 K v 81 směnách) a měl nejvíce výher (9 W) stejně jako nejlepší ERA (1.67) i WHIP (0.914). Své nejlepší výkony si navíc nechával až do playoff, kde nasbíral 40 strikeoutů za 24 směn s 2.63 ERA a 0.750 WHIP. Jediné dva homeruny proti němu odpálil pálkaři až v jeho posledním startu sezony v Czech Series (Martin Červenka a Michal Zelenka) a nebýt Juana Jaimeho, vytvořil by Hurtado i nový klubový rekord Draků Brno ve strikeoutech za sezonu. Pokud bychom chtěli hledat také nějakou vadu na kráse, byla by to zřejmě jeho místy nestabilní kontrola nadhozů a téměř 10% BB%, což je hodnota blízko extraligového průměru.

9. dubna 2024

+ SP Yoervis Medina (VEN), C Alex Monsalve (VEN): Možná nejvetším jménem z celé přestupového období Extraligy je 35 letý nadhazovač z Venezuely Yoervis Medina. V letech 2013 až 2015 totiž nastupoval jako reliever v týmech Seattlu Mariners a Chicago Cubs, ve kterých odehrál celkem 146 směn s 3.08 ERA. V tomto období na vrcholu kariéry dosahovala rychlost jeho fastballu přes 95 mil v hodině (153 km/h), ale nejvíce strikeoutů sbíral díky svému curveballu (téměř 75%). Poté, co opustil MLB, se přesunul do jihoamerických ligových soutěží, do české Extraligy však přichází z Evropy, konkrétně z italské Seria A, kde hrál minulou sezonu za tým Tecnograniti Senago a neměl příliš úspěšnou sezonu (8.01 ERA, 2.176 WHIP v 30 směnách). Draci tedy budou doufat, že se Medinovi podaří comeback a že bude schopen nahradit svými výkony Juana Jaimeho.

Druhým z Venezuelanů, kteří by měli působit v týmu Draků Brno v sezoně 2024 je 32 letý catcher Alex Monsalve, který strávil celkem 9 sezon v minor leagues za farmářské týmy Clevelandu a Toronta. Poté, co byl po sezoně 2017 propuštěn odehrál několik sezon v domácí venezuelské lize za tým Tigres de Aragua a vloni dokonce reprezentoval Venezuelu na Středoamerických a Karibských hrách, kde získal bronzové medaile. Jako polař v minor leagues Monsalve zabránil 26% krádeží met a jeho úspěšnost v obraně byla přesně 98%. Z českého pohledu je určitě zajímavostí, že se v sezoně 2016 sešel v týmu Lynchburg Hillcats s Martinem Červenkou, který v té době hrál v systému Clevelandu na stejné pozici, jako Monsalve.

20. ledna 2024

+ SP Wladimir Pinto (VEN): Velkou posilu na nadhazovací kopec oznámili Draci Brno. Do týmu přichází Wladimir Pinto, 26 letý nadhazovač z Venezuely, který má bohaté zkušenosti z Minor leagues, kde se propracoval až do AAA za Tigers, a poté i za Twins. V roce 2022 měl v AAA za Twins 2.08 ERA se 43 strikeouty ve 34.2 IP, bohužel šance v MLB se nedočkal a přestoupil do Long Island Ducks v nezávislé Atlantic League. Drakům by měl pomoci obhájit titul v Extralize a uspět v nově založené Lize Mistrů, ke které zatím bohužel stále neznáme žádné detaily. Pinto by svou úrovní měl být minimálně stejně kvalitní jako Jhenderson Hurtado a Juan Jaime, dva elitní nadhazovači, kteří vloni dotáhli Draky k jejich 24. titulu v Extralize.

15. listopadu 2023:

+ IF/C Franklin Torres (VEN): 27 letý univerzál, který dokáže hrát na každé pozici v infieldu (včetně catchera), bude v sezoně 2024 pomáhat Drakům Brno. Draci by jako vítěz Extraligy měli působit v nově vznikající baseballové Eurolize a čeká je tak náročná sezona s několika výjezdy do zahraničí. Proto se dá očekávat, že budou před novou sezonou vehementně posilovat a Torres je prvním zahraničním hráčem, který by měl Draky posílit.

Torres strávil 7 sezon v Minor League, kde se pokoušel probít vzhůru systémem Los Angeles Angels. S Vojtěchem Menšíkem, který strávil u Angels část sezony 2022, se však nepotkal, jelikož u Angels skončil po sezoně 2021. Většinu svého působení strávil v nováčkovské Rookie lize, později pak byl stabilním hráčem v A lize a A+ lize. Podíval se dokonce na 13 utkání do Salt Lake City hrající AAA. Jeho příchod zřejmě znamená potvrzení toho, že v týmu Draků v příští sezoně nebude působit catcher Andres Angulo, u nějž se očekává jeho návrat do MiLB.

- Milan Prokop (Kanagawa/JPN), David Mergans, Šimon Drápela (Tempo), Přemek Chroust (Skokani), Lukáš Malý (Třebíč), Jaroslav Moravec (Kotlářka)

Eagles Praha

8. dubna 2024

+ OF/P Koya Uemura (JPN): Eagles Praha dnes na svém instagramovém účtu oznámili příchod dalšího japonského baseballisty do svého klubu. Spolu s nadhazovačem Natsuki Tambou přichází do Krče i jeho spoluhráč z týmu Sakai Shrikes z nezávislé Kandok ligy. Sehnat statistiky z těchto lig je značně obtížné, proto si musíme vystačit se slovním popisem: mělo by se jednat o silového pálkaře, který nastupuje ve vnějším poli, ale je v případě potřeby schopen pomoci týmu také jako nadhazovač. Eagles tímto podpisem zkompletovali svou čtveřici cizinců, vedle Uemury a Tamby přijdou ještě Barcena a Herrera.

4. dubna 2024

+ OF/2B Willie Barcena (USA): Eagles Praha dnes na svém instagramovém účtu oznámili příchod třetí zahraniční posily pro novou sezonu a tentokrát se jedná o pálkaře. Willie Barcena je 29 letý univerzální hráč, který v posledních letech nastupoval v nezávislých amerických ligách PECOS a Maverick, převážně na krajích vnějšího pole a někdy i na druhé metě. Není mu cizí ani trefování dalekých odpalů za plot, v nezávislých ligách odpálil 14 homerunů v 70 zápasech s .323 AVG a .980 OPS. Na mladé soupisce Eagles bude téměř 30 letý Barcena jednoznačně patřit k nejstarším hráčům týmu, spolu s Tomášem Duffkem a kapitánem Petrem Zýmou a měl by tedy plnit důležitou roli i mimo baseballová hřiště.

24. února 2024

+ SP Natsuki Tamba (JPN): Druhou zahraniční posilou na nadhazovací kopec pro Eagles Praha v této sezoně bude japonský nadhazovač Natsuki Tamba. 24 letý pravoruký nadhazovač působil na prestižní japonské univerzitě v Kobe a poté nastupoval v nezávislé profesionální lize KANDOK za tým Sakai Shrikes. Jde tedy o profesionála, který měl navíc jako reliever velmi slušná čísla: 3.31 ERA a 0.930 WHIP. Podle informací z Japonska by měl ovládat 4 druhy nadhozů: kromě fastballu, který dosahuje až 90 mph, ovládá i slider, točku a samozřejmě i japonskou specialitu splitter. Přestože v týmu Sakai nastupoval výhradně jako reliever s 15-20 nadhozy za zápas, Eagles budou zřejmě chtít jeho schopností využívat co nejvíce, tedy hned od prvních směn zápasů. 

30. ledna 2024

+ SP Emmanuel Herrera (PAN): Staronovou posilu oznámili na sociálních sítítch Eagles Praha. Do týmu se vrací panamský nadhazovač Emmanuel Herrera, který už v Eagles působil v loňské sezoně. Jeho výsledky přitom nebyly nijak oslňující, v 46 směnách měl 5.09 ERA a 1.696 WHIP, přičemž největším problémem Herrery byla podprůměrná kontrola jeho nadhozů, jak dokazuje pouze 53% poměr hozených striků (průměr je těsně nad 60%), a také 16% BB%. I přesto Herrera dokázal většinou odházet 5-6 směn v každém utkání a dvakrát se dostal dokonce přes 100 nadhozů. Herrera je teprve třetím panamským hráčem v historii Extraligy, prvními dvěma byli Roger Deago a Rolando Altamirano.  

25. ledna 2024

+ 1B/RP Mikuláš Hanuš, 3B Ondřej Hrdlička, SS/SP Martin Sobotka, 1B/RP Jan Fejt: Hned čtveřice mladíků přichází do Eagles Praha na hostování ze SaBaTu, kteří by měli doplnit už tak velmi mladý lineup krčských orlů.

22 letý Mikuláš Hanuš se vrací do Eagles ke své třetí sezoně v bílozeleném dresu. V minulé sezoně dostal šanci celkem v 115 stavech na pálce, ve kterých odpaloval s průměrem .180 AVG se solidním .360 OBP. Kamenem úrazu pro něj byly zejména nadražené odpaly do vzduchu - téměř 20% jeho odpalů šlo do vzduchu a přitom neopustily ani vnitřní pole (tzv. infield fly ball), to bylo nejvíce z celé Extraligy. Hanuš dostával příležitost i jako reliever, ale po počátečních dobrých výsledcích nakonec zakončil sezonu s 10.50 ERA a 2.389 WHIP a je tedy otázka, zda nový trenér Eagles Michal Müller bude chtít Hanuše v této roli dále zkoušet.

21 letý Ondřej Hrdlička možná až překvapivě často dostával šanci jako startující třetí meta Eagles v zápasech, ve kterých odpočíval Petr Zýma. Hrdlička na sebe upoutal zejména svými akrobatickými zákroky na třetí metě a i když v jednu chvíli držel sérii 6 zápasů v řadě s úspěšným odpalem, nakonec zakončil sezonu s průměrem .143 AVG a .416 OPS.

18 letá spojka Martin Sobotka má ze všech příchozích hráčů možná největší potenciál do budoucnosti. Jako člen reprezentačního výběru do 18 let nastoupil na mistrovství světa U-18 2023 na Taiwanu do všech osmi utkání v základní sestavě českého týmu jako startující spojka. I když výsledkově pro něj osobně mistrovství nebylo příliš povedené (pouze jeden single na pálce a 82% úspěšnost v obraně), v Extralize do 18 let se mu dařilo o poznání lépe (.400 AVG, 1.175 OPS). Sobotka navíc zvládne i nadhazovat, v EXL U18 nastoupil do 6 zápasů jako startující nadhazovač a udržel si nízké ERA 2.36 v 26.2 směnách.

17 letý Jan Fejt je dalším mladým talentem ze SaBaTu, který dostane svou první šanci ukázat se v příštím extraligovém ročníku. Vytáhlý prvometař na sebe upozornil vloni na podzim, kdy vyhrál cenu pro nejužitečnějšího hráče na European Winter League 2023 a také má doma zlatou medaili z mistrovství Evropy do 15 let z roku 2021, kde jako střídající hráč zasáhl v základní skupině do zápasu s Francií. Fejt dokáže zahrát i na třetí metě či jako střídající nadhazovač: v Extralize do 18 let sice měl vysokou ERA 8.59, ale za necelých 8 směn dokázal soupeřům hodit hned 18 strikeoutů, čímž ukázal na svůj veliký potenciál i na kopci.

- CF Marek Chlup (Blesk Jablonec)

Tempo Praha

5. dubna 2024:

+ RP Ali Ascanio (VEN), RP Keider Herrera (VEN), OF/1B Elvys Castro (VEN): Na soupisce Tempa Praha zveřejněné na oficiálním webu Extraligy se objevila jména tří cizinců, kteří by letos měli Tempo posílit v české Extralize. Jedná se o tři mladé hráče z Venezuely, kteří všichni neúspěšně zkoušeli své štěstí v Dominikánské letní lize - Ascanio a Castro za farmářský tým Bostonu Red Sox, Herrera za farmu Colorada Rockies. Nikomu z trojice ještě nebylo ani 21 let, nejmladšímu Herrerovi je dokonce teprve 19 let. Hráči tohoto typu jsou i pro evropské týmy velmi levní a Tempu jde tedy primárně o to vyzkoušet, zda se některý z této trojice Venezuelanů přece jen v Extralize neuchytí a nestane se pro Tempo během sezony důležitým hráčem (což vzhledem k jejich nízkému věku není vyloučené). 

27. února 2024:

+ CF Ondřej Blažka, OF/C Šimon Drápela: Dvojice známých tváří se vrací na Tempo, tentokrát už definitivně na přestup. 28 letý střední zadní polař Ondřej Blažka strávil na Tempu poslední dvě sezony na hostování z Kotlářky Praha, po návratu Kotlářky do Extraligy se však toto hostování změnilo na přestup. Blažka, v civilním povolání hasič, patří k nejrychlejším hráčům v celé Extralize, již dvakrát během kariéry dokázal překonal 20 ukradených met v sezoně a celkem jich má na kontě 86 ze 101 pokusů. V loňské sezoně vylepšil jak BB% (15,1%), tak SO% (16,8%), což vedlo k vysokému .379 OBP. Vysoké OBP a rychlost na metách jsou ideální předpoklady pro prvního pálkaře lineupu a to je přesně pozice, na které by měl Blažka nastupovat i v této sezoně.

Stále teprve 21 letý Šimon Drápela přestupuje do Tempa z týmu obhájců titulu Draků Brno. Nejde však do cizího prostředí, protože na Tempu odehrál celou loňskou sezonu. I když nepatřil mezi největší hvězdy týmu, s postupem sezony dostával překvapivě hodně šancí v základní sestavě a v závěru TOP-6 i v play-off ani jednou nechyběl na hřišti. Navíc s odchodem Martina Červenky do Hrochů a Kieberta Petita do Kotlářky jeho důležitost pro Tempo ještě vzroste: dokud se nevrátí Martin Zelenka z univerzity ve Wilmingtonu, mohl by Drápela nastupovat jako hlavní catcher týmu (vloni chytal v osmi zápasech Tempa).

20. února 2024:

+ RP David Mergans, RP Štěpán Dupal, RP Tadeáš Kalčev: Zajímavý přestup se odehrál mezi Draky Brno a Tempem Praha, do Prahy se totiž stěhuje closer David Mergans. Stále pořád teprve 21 letý nadhazovač už má za sebou bohatou a úspěšnou kariéru. V roce 2022 si vyzkoušel zahraniční angažmá v italské Serii B za Milano 1946, s Draky Brno vyhrál dva extraligové tituly v letech 2020 a 2023 a jako člen české reprezentace se podíval i na World Baseball Classic 2023 do Japonska. Nejlepší sezonu v Extralize prožil v roce 2021 s 1.91 ERA v 70.2 směnách, vloni se mu však tolik nedařilo zejména kvůli divoké kontrole svých nadhozů (14% BB%, 19 HBP a 6.70 ERA). Mimo hřiště také stojí za designem oblečení od Under Armour na motivy Japonska a WBC.

Stejně jako v minulých dvou letech i letos bude 32 letý reliever Štěpán Dupal pokračovat v Tempu Praha. Jeden z nejstabilnějších extraligových closerů se pokusí navázat na výbornou sezonu 2023, ve které zaznamenal 2.57 ERA a 37 strikeoutů za 35 směn, navíc se postupně během sezony zlepšoval až na 1.44 ERA, 0.840 WHIP a 28% K% během nadstavby TOP-6 a extraligového play-off. Člen širšího kádru české reprezentace klepal na brány reprezentačního výběru pro domácí mistrovství Evropy, nakonec se ale do turnajového výběru Pavla Chadima nedostal.

19 letý Tadeáš Kalčev bude v Extralize nastupovat za Tempo i v této sezoně. Nyní však nejde pouze o hostování z Třebíče Nuclears, ale rovnou o přestup. Kalčev začínal jako hráč softballu, kde platil za velký talent a byl členem softballové reprezentace do 18 let. Nyní se přesunul na baseballová hřiště a čeká ho již jeho pátá extraligová sezona: svou kariéru začal v SaBaTu Praha v roce 2020, poté se přesunul na dva roky do Třebíče a nyní definitivně zakotvil na Tempu. V loňské sezoně se vracel po zranění ruky a po pomalejším začátku sezony se ve druhé polovině roku propracoval mezi stabilní relievery Tempa s 3.05 ERA a 1.403 WHIP v TOP-6 a play-off.

15. února 2024:

+ CF Marek Chlup: Velké jméno přivádí na hostování z Blesku Jablonec Tempo Praha. Je jím dobře známý 25 letý reprezentační vnější polař Marek Chlup, jenž by mohl na Tempu odehrát několik úvodních utkání sezony, než se pak během května přesune do Spojených států ke své další sezoně v profesionální nezávislé lize American Association v týmu Lake County Dockhounds. Je tedy velkou otázkou, kolik toho Marek vůbec stihne za Tempo odehrát, ale i krátkodobá výpomoc od hráče takového kalibru se může Tempu hodit.

Chlup začal svou extraligovou kariéru již před 10 lety v Arrows Ostrava a zatím v Extralize vždy nastupoval pod vedením svého otce Vladimíra, což zůstává neměnné i teď, poté, co se oba dva přesouvají po osmi letech strávených v Eagles Praha do Tempa. Za svou extraligovou kariéru má na kontě 28 HR, 128 RBI, .293 AVG a .866 OPS, přičemž převážnou část posledních tří sezon strávil hraním v Americe.

- C/IF Martin Červenka (Hroši), C/OF Keibert Petit, Marek Rejman (Kotlářka)

Sokol Hluboká

5. dubna 2024:

+ SP Austin Hassani (GBR), 1B/RP Will Nahmens (USA): Hluboká dnes oznámila příchod dvou zahraničních hráčů a zkompletovala tím složení čtveřice svých importů pro tuto sezonu. Tím známějším z představené dvojice je nadhazovač Austin Hassani, kterého si můžete pamatovat například z posledního mistrovství Evropy, kde nastupoval za tým stříbrných medailistů z Velké Británie jako střídající nadhazovač. Dokonce začínal finálový zápas celého turnaje proti Španělsku jako britský starter, ale po 5 skórovaných bodech Španělů nakonec vydržel na kopci pouze jednu směnu. Poslední tři sezony strávil ve třech různých týmech německé Bundesligy (Berlin Flamingos, Stuttgart Reds a Hamburg Steelers), kde se jako asistent trenérů zapojoval také do výchovy mládeže, což je vždy jedna z hlavních podmínek i pro české kluby.

Will Nahmens je univerzální hráč, který může nastoupit jak na pálce, tak na nadhozu. Několik posledních let odehrál v rakouské Bundeslize v týmu Vienna Metrostars, během kterých odpaloval v 81 zápasech s pálkařským průměrem .326 AVG a .823 OPS. Jako nadhazovač odházel 143 směn s 5.27 ERA, 118 strikeouty a 66 metami zdarma. V české Extralize by tedy rozhodně neměl patřit mezi elitní nadhazovače, ale rozhodně rozšíří nadhazovací baterií Sokola, která zatím neměla příliš velkou hloubku.

20. března 2024:

+ SS Mike Fitzsimmons (CAN): Server Baseball Jobs Overseas oznámil další zahraniční posilu pro Sokol Hluboká. Je jím 23 letý kanadský shortstop Mike Fitzsimmons, který v posledních čtyřech sezonách hrál za Univerzitu Britské Kolumbie v soutěži NAIA, což je univerzitní soutěž pro menší americké a kanadské univerzity. Tam patřil mezi nejlepší hráče, v minulé sezoně byl druhý nejlepší pálkař týmu jako v homerunech (10 HR), tak v ukradených metách (8 SB) a pálil s průměrem .328 AVG a .929 OPS. V obraně nastupoval jako startující spojka a vyhrál ocenění Gold Glove pro nejlepší spojku ve své konferenci. Na Hluboké by měl plnit podobnou roli, jakou minulý rok zastával Camden Vasquez.

14. února 2024:

+ SP Alec Lemmon (USA): Stejně jako v minulé sezoně i letos uvidíme na jihu Čech elitního levorukého nadhazovače Aleca Lemmona. Pro brzy 28 letého Američana půjde již o jeho čtvrtou sezonu v Extralize, potom, co strávil roky 2021 a 2022 ve Slezsku v týmu Arrows Ostrava, kterým během své první sezony dokonce výrazně pomohl k českému titulu. Po přestupu do Hluboké se přesunul na pozici střídajícího nadhazovače, ale po několika nevydařených zápasech se vrátil ke své obvyklé roli startera, kde se mu již dařilo o poznání více. Lemmon každý rok patřil mezi nadhazovače s největším počtem strikeoutů, vloni dokonce skončil první z celé Extraligy v počtu strikeoutů na devět směn (14,7 K/9) a byl druhý pouze za Jhendersonem Hurtadem ve statistice K%, tedy v počtu vyřazených pálkařů strikeoutem (33,1% K%). Celkem má za 163.2 extraligových směn na kontě již 242 strikeoutů s 3.96 ERA a 1.277 WHIP.

9. ledna 2024

+ SS Matěj Vlach, RHP Vojtěch Vlach: Hluboká přivádí zpět dvojici velmi dobře známých hráčů. Bratři Vlachové jsou odchovanci Sokola, ale oba dva v minulých letech působili střídavě i v pražské Kotlářce. Teď se vracejí z Kotlářky zpět na Hlubokou, brzy 23 letý Vojtěch na celosezonní hostování a o dva roky mladší Matěj dokonce rovnou na přestup. Právě spojka Matěj Vlach je zřejmě známějším z obou bratrů: v minulosti patřil do české reprezentace do 15 i do 18 let, má za sebou i semestr na akademii PRO5 ve Spojených Státech u trenéra Mikea Griffina a v minulých třech sezonách většinou patřil do základní sestavy Sokola jako jasná volba na spojku. V druhé polovině loňské sezony pak odešel z Hluboké do Kotlářky, které pomohl s návratem mezi českou elitu pálkařským průměrem .393 AVG a 1.087 OPS.

Pravoruký nadhazovač Vojtěch Vlach zatím rozdělil své extraligové směny téměř přesně na polovinu mezi Kotlářku a Sokol. Také on se vloni podílel na postupu Kotlářky zpět do Extraligy, když v základní části 1. ligy exceloval s průměrem 1.17 ERA a 0.608 WHIP ve 24 směnách. V Extralize odházel za poslední dvě sezony všehovšudy pouze 3 směny, ale celkově jeho čísla nejsou vůbec špatná: v 54 směnách má 3.98 ERA a 122 FIP-, tedy o 22% lepší výkony, než extraligový průměr. Okřídlené baseballové rčení říká, že nadhazovačů není nikdy dost a v české Extralize to platí dvojnásob, proto určitě jeho návrat na Hluboké s radostí uvítají.

Nuclears Třebíč

5. dubna 2024

+ 2B/SS Victor Wahlberg (SWE): Třetím zahraničním hráčem Nuclears by se mohl stát teprve 18 letý švédský vnitřní polař Victor Wahlberg, který strávil zatím celou svou kariéru v týmu Sundbyberg Heat a přišel do Třebíče na zkoušku. Není zvykem, aby takto mladí cizinci přicházeli do české Extraligy, ale Wahlberg platí za velký švédský talent. Na uplynulém mistrovství Evropy pořádaném v České republice se Wahlberg představil v základní sestavě švédského národního týmu a nechyběl tak například ani u výhry Švédska nad Itálií v základní skupině. Švédská skupina odehrála své zápasy právě na třebíčském stadionu, proto zřejmě není náhoda, že Wahlberg zaujal zrovna Nuclears. Mistrovství Evropy zakončil Wahlberg se statistikami .278 AVG, .718 OPS, ve švédské Elitserien pak měl v 69 utkáních .352 AVG a .908 OPS se 17 úspěšnými krádežemi a 5 homeruny.

28. března 2024

+ SP/RP Cameron Liss (USA): Nuclears Třebíč přivádí další posilu do své již tak velmi kvalitní sestavy nadhazovačů. Ulovili totiž 24 letého levorukého Američana Camerona Lisse, který je zaujal svými výkony v jihoaustralské Division I (2.61 ERA, 140 strikeoutů), která je svou úrovní porovnatelná s českou Extraligou. Během své předchozí kariéry Liss hrál za univerzitu Washington State jako reliever (4.66 ERA v 52 zápasech) a také naskočil do osmi utkání v MLB Draft League (7.2 IP, 8 BB, 11 K). Bude zajímavé sledovat, v jaké roli budou Nuclears chtít Lisse využívat, protože jejich rotace byla již před jeho příchodem velmi nabitá (Johnson, Hlouch, Barto, Rabinowitz) a Třebíč se tak stává jeden z mála našich týmů, který musí své startery vybírat z více možností. 

20. března 2024

+ OF Breland Almadova (USA): Web Milujeme-baseball.cz dnes zveřejnil jméno první zahraniční posily v lineupu Třebíče Nuclears (pokud nepočítáme Ryana Johnsona) a tou je 33 letý Američan z Havaje Breland Almadova. Almadova hrál za Havajskou univerzitu v Honolulu a poté byl draftován Arizonou v samém závěru draftu 2012. V nižších ligách se bohužel příliš neprosadil a po třech letech odešel zkusit štěstí do nezávislých ligových soutěží. Postupně vyzkoušel téměř všechny - od American Association, přes Atlantic League, Kanadsko-Americkou ligu, Constellation Energy ligu až do Frontier League. Největší jméno si však udělal v týmu Party Animals, kteří hrají své zápasy jako sparing partneři slavných Savannah Bananas. 

Ačkoliv by mohl jeho zjev klamat, Almadova rozhodně není žádný silový pálkař (od roku 2020 odpálil pouze 1 homerun ve 155 zápasech), drtivá většina z jeho odpalů jsou singly. V mladším věku jako centerfielder patřil mezi velmi rychlé běžce, postupně se však přesunul do pravého rohu vnějšího pole, což by mohla být i jeho pozice v týmu Nuclears.

30. ledna 2024

+ LF Lukáš Malý: Tak jako v uplynulých třech sezonách, i v této přichází do Třebíče na hostování mladý outfielder Draků Brno Lukáš Malý, který si zatím nezahrál Extraligu v žádném jiném týmu, než právě v Nuclears. Za tři sezony si připsal 86 úspěšných odpalů a 53 skórovaných doběhů. Malý nastupuje téměř výhradně v levém poli, kde strávil téměř celou minulou sezonu. Ta byla bohužel z pohledu statistik jeho zatím nejméně povedená (.232 AVG, .603 AVG), nicméně si i tak po celou dobu udržel místo v základní sestavě Nuclears, zejména díky své rychlosti a solidní míře strikeoutů (14,3%).

- Tadeáš Kalčev (Tempo)

Kotlářka Praha

25. března 2024:

+ SP/IF Wesley Roemer (USA): Wes Roemer je zpátky v Extralize! Majitel dvou českých titulů z let 2017 a 2019 s Draky a Arrows pomohl zpět do Extraligy Kotlářce Praha a v 37 letech se chystá na svou pátou extraligovou sezonu. Roemer byl v roce 2007 draftovaný v 1. kole draftu MLB, ale nakonec místo v MLB skončil v České republice, kde se pohybuje už od roku 2017. Postupně vystřídal Draky, Arrows, Sokol a vloni dokonce zamířil do 1. ligy, aby pomohl Kotlářce s návratem zpět mezi českou elitu. Roemer je především nadhazovač, ale v posledních letech stále více působí jako švýcarský nůž: v poli nastupuje jak v infieldu, tak v outfieldu a chodí také pálit (v baráži .386 AVG a 1.064 OPS, 8 2B, 6 SB). Rotace  Kotlářky ve složení Ercoli/Roemer/Vilchez má šanci patřit k těm lepším v Extralize.

20. března 2024:

+ SP/RP Ángel Vilchez (COL): Kotlářka dnes oznámila návrat kolumbijského nadhazovače Ángela Vilcheze i pro sezonu 2024. 33 letý pravoruký nadhazovač, který v posledních třech letech hrál také kolumbijskou Zimní ligu, není na našich hřištích žádným nováčkem. Už vloni pomohl Kotlářce vybojovat návrat zpět do Extraligy a rok předtím se o to samé pokoušel v dresu Blesku Jablonec, v české Extralize však zatím ještě nenastoupil. Můžeme se tak alespoň podívat na jeho čísla z baráže o Extraligu, kde měl v roce 2022 přes 60 odházených směn s 93 strikeouty a 2.60 ERA, vloni to pak bylo 32 směn s 41 strikeouty a 2.81 ERA. V obou letech tedy házel výborně a mohl by být slušnou posilou i pro zápasy v Extralize.

10. února 2024:

+ C/RF Keibert Petit (VEN): Na sociálních sítích se objevil překvapivý přestup v rámci pražských týmů: 25 letý catcher Tempa Praha z Venezuely Keibert Petit se přesouvá na sever do Kotlářky Praha. V roce 2015 byl jako 16 letý podepsán jako volný hráč týmem Boston Red Sox a až do roku 2019 hrál v nováčkovských ligách na Dominikánské republice a na Floridě. Petit patřil v posledních dvou letech k nejlepším pálkařům Tempa, kde nastupoval většinou jako třetí pálkař lineupu (mezi Martinem Červenkou a Martinem Zelenkou) a podle statistiky WAR byl třetím nejdůležitějším hráčem Tempa v základní části 2023. Celkově má v Extralize odehráno přes 300 nástupů na pálku s průměrem .304 AVG a .854 OPS. V Kotlářce by mohl alternovat na pozici catchera s Danielem Vavrušou, případně Jaroslavem Moravcem.

6. prosince 2023:

+ OF Matyáš Fous, 1B/DH Marek Rejman, C/OF Jaroslav Moravec: Hned trojice hráčů přichází na hostování do pražské Kotlářky pro sezonu 2024. Nejznámnějsím jménem z této trojice je 51 letý Marek Rejman z Tempa Praha, bývalý reprezentant, člen Klubu homerunářů a výrazná osobnost pražského baseballového prostředí, který se zapojí již do své 22. extraligové sezony. Během své kariéry nastupoval převážně za Kovo Praha (dnes SaBaT) a Tempo Praha, v roce 1999 dokonce i za Sokol Krč (dnes Eagles Praha), zkusil si i brněnské angažmá za MZLU (2002-2005) a Techniku Brno (2014 a 2022). České reprezentaci pomohl v roce 1996 jako jeden z klíčových hráčů k historickému postupu do A skupiny Mistrovství Evropy, ve které náš národní tým zůstává dodnes.

Jeho nejúspěšnějším obdobím kariéry byly 90. léta, kdy se svými vrstevníky Pavlem Budským a Jiřím Víškem dostali Kovo Praha několikrát do finále Extraligy, na titul však nedosáhli. V roce 1997 odpaloval s průměrem .447 AVG a 1.365 OPS, celkově za 90. léta odpálil 48 homerunů a stáhl více než 100 RBI. V Kotlářce působil již vloni v 1. lize jako 1B/DH s pálkařským průměrem .263 AVG. Rejman bude ve věku téměř 52 let jednoznačně nejstarším extraligovým hráčem v sezoně 2024 (spolu s 50 letým Alešem Navrátilem) a pokud se mu během sezony podaří odpálit úspěšný hit, pak by překonal rekord Ivo Kučery z roku 2020 a stal  by se nejstarším hráčem s úspěšným odpalem v historii Extraligy.

26 letý vnější polař Matyáš Fous přichází na hostování z Blesku Jablonec. S Extraligou má zkušenosti ze sezony 2021, kdy si Jablonec vybojoval účast v tehdy 10 členné Extralize (.255 AVG, .652 OPS) a také z minulé sezony 2023, kdy naskočil do několika zápasů v dresu Eagles Praha (.250 AVG, .500 OPS). Během baráže o Extraligu 2023 na sebe upozornil zejména 10. června, kdy v utkání proti Skokanům Olomouc odpálil tzv. Cycle a měl 6 hitů ze 6 stavů na pálce, včetně 2 doublů, triplu a 2 homerunů. Všechny jeho homeruny v minulé sezoně sice padly na malém jabloneckém hřišti, stadion na Kotlářce však není svou rozlohou o moc větší, takže by mohl na své konto přidat i nějaké homeruny v Extralize.

Nejmladším z trojice hráčů je téměř 18 letý C/OF Jaroslav Moravec, kmenový hráč Draků Brno. Moravec stále čeká na svůj extraligový debut, to však neznamená, že za sebou během své kariéry nemá již řadu úspěchů: v uplynulé sezoně vyhrál s Draky Extraligu do 21 let i mistrovství republiky do 18 let a před dvěma lety se stal mistrem Evropy do 15 let během mistrovství Evropy U15 2021 v Brně a Trnavě. V letošní Extralize do 18 let měl statistiky .343 AVG, 1.025 OPS s 12 ukradenými metami se 100% úspěšností, sám naopak soupeřům chytil 6 krádeží z 10 pokusů s vynikající úspěšností 60%, což z něj v tomto ohledu dělá nejlepšího defenzivního catchera soutěže.

25. října 2023:

+ LHP Lukáš Ercoli: 27 letý startující nadhazovač se vrací do Kotlářky Praha, se kterou v roce 2015 slavil jediný titul. Poslední dvě sezony strávil na hostování v týmu Hrochů Brno, kde zaznamenal svůj zatím největší průlom kariéry: v roce 2022 došel s Hrochy až do finále Extraligy a jeho výborné statistiky 2.29 ERA s 1.038 WHIP ho vynesly až do českého národního týmu. Během kvalifikace na World Baseball Classic 2023 nastoupil jako startující nadhazovač v zápase proti Francii, na hlavním turnaji v Tokiu pak startoval utkání proti Jižní Koreji.

Kotlářka po sestupu z Extraligy v roce 2021 omladila svůj tým a letos vyhrála baráž o Extraligu před Arrows Ostrava a Technikou Brno. Očekává se, že by se několik jejích odchovanců mohlo vrátit zpět a pomoci Kotlářce s nováčkovskou sezonou 2024. Ercoli je tak prvním z těchto navrátilců, dalšími pak mohou být například Ondřej Blažka nebo Matěj Vlach.

- SS Matěj Vlach, RP Vojtěch Vlach (Sokol Hluboká), Ondřej Blažka (Tempo)

Hroši Brno

18. března 2024

+ RP Jose Acosta (DOM): Hroši Brno oznámili podpis dalšího zahraničního nadhazovače, tenrokrát relievera. Do týmu přichází 30 letý Dominikánec se zkušenostmi z Japonska Jose Acosta. Vyzkoušel si angažmá v Chiba Lotte Marines z Japonské NPB, kde se ho rozhodli vyzkoušet bez předchozích profesionálních zkušeností, do hlavního týmu se ale neprobojoval. Poté se vrátil do Latinské Ameriky, konkrétně do Mexického týmu Bravos de Leon a do Nikaragui, kde hrál za tým Gigantes de Rivas. Kromě toho také dvakrát reprezentoval Dominikánskou republiku na Pan Amerických hrách 2019 a 2023. Všude, kde hrál, nastupoval převážně jako reliever, i když zápasy většinou nezavíral.

Jeho největší předností by měly být fyzické předpoklady. Podle pět let starých zpráv se rychlost jeho fastballu přibližuje magické hranici 160 km/h, neboli 100 mil v hodině. Jistě, Acostovi už dlouho není 25 let a rychlost nadhozů sama o sobě zdaleka není samospásná, ale dává vám alespoň větší prostor pro chybu. A v české Extralize, kde se průměrná rychlost fastballu pohybuje okolo 135 km/h, by Acostovy nadhozy mohly napáchat velkou paseku. Kromě fastballu ještě zvládá slider a changeup.

5. března 2024

+ SP Toru Murata (JPN): Další oznámený přestup do týmu Hrochů Brno dokazuje, že to Hroši letos myslí s útokem na titul opravdu vážně. Tým totiž podepsal smlouvu s 38 letým japonským nadhazovačem Toru Muratou. Murata je i přes vyšší věk stále velmi kvalitní nadhazovač s dlouholetou kariérou mezi profesionály po celém světě: mezi lety 2011 až 2016 hrál ve vyšších minor ligách za Cleveland Indians (tedy ve stejné organizaci, jako v té době působil i Martin Červenka, ve stejném týmu se však spolu na hřišti nepotkali) a dokonci si jej 28. června 2015 Cleveland povolal k dvojzápasu s Baltimorem a dal Muratovi příležitost v utkání startovat, což nakonec zůstalo jeho jediným startem v MLB.

Mezitím Murata trávil zimní přestávky hraním ve Venezuelské zimní lize a po sezoně 2016 se vrátil zpět do japonské NPB, kde strávil dalších 5 sezon v týmu Nippon-Ham Fighters, bývalém týmu Shoheie Ohtaniho či Yu Darvishe. Nakonec v druhé nejkvalitnější lize světa nastřádal 210 směn s 3.46 ERA a 135 strikeouty. Zimu 2023 a 2024 strávil v australské ABL, ve které dokonce letos získal titul s týmem Adelaide Giants. Vloni jsme ho mohli vidět i na evropských hřištích v dresu německého týmu Bonn Capitals například na Poháru mistrů. Mezi jeho největší kvality patří hlavně výtečná kontrola všech jeho pěti nadhozů (4S fastball, sinker, splitter, slider, točka). Aktuálně je také jediným oznámeným hráčem letošní Extraligy se zkušenostmi z MLB.

22. února 2024

+ C/IF Martin Červenka: Přestupová bomba roku se odehrála v druhé polovině února a stejně jako vloni i tentokrát za ní stojí nejlepší český baseballista současnosti Martin Červenka. Ten se rozhodl podruhé během dvou let změnit domácí prostředí a po sezonách v Eagles a v Tempu se nyní přesouvá do Brna, kde bude nastupovat za bronzový tým loňské sezony Hrochy. I když by se mohlo na první pohled zdát, že si svým přestupem výkonostně pohorší (Tempo vloni Hrochy vyřadilo v semifinále Extraligy a skončilo před nimi na druhém místě), opak je pravdou! Hroši Brno se letos netají choutkami konečně poprvé vyhrát svůj první extraligový titul a příchod Martina Červenky dává na tyto ambice tučné razítko.

Červenka strávil 10 let v Minor ligách, kde se postupně prosadil až do druhé nejvyšší AAA ligy a dostal dokonce i pozvánku na jarní přípravné kempy 2019 a 2020 s hlavním týmem Baltimoru Orioles. Poté přestoupil do farmářského týmu NY Mets, kde mu chyběl pouze malý krůček, aby se jako první Čech dostal do MLB. V roce 2022 se vrátil do české Extraligy, ve které se okamžitě stal hvězdou soutěže a jejím nejlepším pálkařem (z Galavečeru 2023 si jako důkaz odnesl hned čtyři ocenění). V posledních dvou sezonách vylepšil spoustu extraligových rekordů, odpálil neskutečných 150 odpalů, 35 homerunů a stáhl 119 bodů, to vše s fenomenálném pálkařským průměrem .438 AVG a 1.382 OPS. 

V obraně pak Červenka kromě své hlavní pozice catchera, kterou zastává i v české reprezentaci, zvládá také pozice na levé straně infieldu, ať už jde o SS, nebo 3B, což z něj činí ještě o něco cennější článek sestavy (pokud je to ještě vůbec možné). Jako člen českého reprezentačního týmu byl u všech významných úspěchů poslední doby, zejména na kvalifikaci na WBC 2023 a poté na samotném hlavním turnaji v Japonsku. S jeho příchodem získávají Hroši Brno nejlepší možnou posilu mezi pálkaři a jejich lineup bude zřejmě nejsilnějším v celé Extralize. Ani Červenkův příchod však neřeší díry v rotaci nadhazovačů, které budou muset Hroši před začátkem sezony ještě adresovat.

25. ledna 2024

+ SS Tyler Smith (RSA): Jihoafrický reprezentační infielder Tyler Smith se vrací do týmu Hrochů Brno ke své třetí sezoně, celkově již jeho čtvrté v české Extralize. Extraligový mistr z roku 2021, kdy vyhrál titul s Arrows Ostrava, si drží v naší nejvyšší soutěži fantastická čísla (.349 AVG, .977 OPS) a patří stabilně k nejlepším pálkařům celé ligy. Za Hrochy nastupuje pravidelně jako startující spojka a většinou také jako první pálkař lineupu.

6. ledna 2024

+ SP/OF Martin Gieci (SVK): Čerstvě po Novém roce oznámili Hroši na svých sociálních sítích příchod Martina Gieciho. Brzy 21 letý nadhazovač slovenského národního týmu má před sebou premiéru v české Extralize, přesto není u Hrochů úplným nováčkem - v loňské sezoně nastoupil k několika zápasům za prvoligový hroší B-tým Hippos Brno, kde měl 5.91 ERA a 23 K v 21.1 směnách v základní části a 3.82 ERA s 47 K v 30.2 směnách v baráži o 1.ligu. V několika zápasech (konkrétně proti Miners, Pelikans a Klasiku) dokonce hodil 10+ strikeoutů a vydržel na kopci vždy alespoň do sedmé směny. 

Během sezony se stíhal vracet i na Slovensko, kde s Appolem Bratislava získali do sbírky další extraligový titul a Gieci naprosto dominoval: 1.50 ERA a 33 K za pouhých 18 směn znamenalo průměr 16,5 K/9, nejlepší v celé slovenské Extralize. Přestože je Gieci stále velmi mladý, má za sebou již několik startů i za slovenský národní tým, včetně startu proti českému týmu na mistrovství Evropy 2021 v Itálii, kde držel slovenský tým v těsném vedení až do 5.směny. Kromě nadhazování zvládá i hru ve vnějším poli, podle vyjádření Hrochů by však měl v týmu působit převážně jako nadhazovač. 

19. prosince 2023

+ RF Matěj Menšík, P Matěj Brabec: Dvojice hráčů Techniky Brno přichází na hostování do týmu Hrochů. Technika po dvou letech v nejvyšší soutěži neudržela extraligovou příslušnost v baráži a sestoupila do 1. ligy. Proto není překvapením, že někteří hráči Techniku opouští ve snaze zůstat nadále aktivními v Extralize.

31 letý Matěj Menšík je v současnosti bezesporu největší hvězdou Techniky Brno. Dvojnásobný nejlepší pálkař dlouhodobé části Extraligy (2020 a 2022) patří do základní sestavy české reprezentace a svými homeruny pomohl národnímu týmu k postupu na World Baseball Classic a v Tokyu poté i k zásadní výhře nad Čínou. V Extralize má na kontě celkem 63 homerunů, 326 RBI a pálkařský průměr .309 AVG s .880 OPS. Za Hrochy Brno nastupoval už v druhé polovině loňské sezony, v době, kdy už bylo jasné, že Technika do bojů o český titul nezasáhne. U Hrochů se navíc setká se svým bratrem Vojtěchem, se kterým oba dva kdysi v Technice Brno začínali svou baseballovou dráhu. 

Matěj Brabec je 30 letý pravoruký nadhazovač, který ale v případě potřeby zvládne odehrát zápas i v obraně ve vnitřním poli, i když jeho pálkařské statistiky jsou podprůměrné (.192 AVG, .485 OPS). Celou svoji kariéru v Extralize strávil v Technice, s vyjímkou v roce 2021, kdy základní část odehrál na hostování v Třebíči a mezi lety 2017 až 2020, kdy baseballovou Extraligu vůbec nehrál. Jeho poslední dvě sezony v Technice nebyly z pohledu čísel příliš úspěšné s ERA 7.52, resp. 7.71 a WHIP těsně pod hranici 2.000. Hroši Brno však zejména v závěru uplynulé sezony řešili akutní nedostatek nadhazovačů, několikrát museli nasazovat na kopec poziční hráče (Pospíšil, Čech, V.Menšík) a navíc klub po sezoně opustil Lukáš Ercoli, takže příchod dalšího nadhazovače do týmu dává z jejich pohledu smysl.

- LHP Lukáš Ercoli (Kotlářka), OF Jakub Mánek (Technika)

Arrows Ostrava

28. února 2024

+ CF Jakub Mánek: Dalším hráčem, který bude v Ostravě hostovat z Techniky Brno, je 25 střední zadní polař Jakub Mánek. Ten má za sebou zatím životní sezonu, v základní části odpaloval s průměrem .303 AVG a .719 OPS, v baráži o Extraligu pak svá čísla ještě vylepšil na .321 AVG a .852 OPS. Důvodem mohla být změna filosofie na pálce - Mánek totiž začal daleko více švihat (z 35% na 50% Swing%), což sice logicky vedlo k většímu počtu prošvihnutých nadhozů, ale překvapivě také k menšímu celkovému počtu strikeoutů, jelikož poslal do hry více odpalů. Navíc mu pomohl i vysoký BABIP .421 (úspěšnost při odpalech do hřiště), bez jehož pomoci by pálkařský průměr nad .300 AVG neudržel. V Technice nastupoval s železnou pravidelností jako startující CF, což je pozice, která u Arrows v posledních letech patří Danielu Černému. Uvidíme tedy, jak tuto situaci Arrows vyřeší, nabízel by se například přesun do levého pole místo Adama Gřeše.

27. února 2024

+ C Mário Gottschall (SVK): Třetí zahraniční posilou Arrows bude i v této sezoně slovenský catcher Mário Gottschall, který opět příchází na hostování z Techniky Brno. 25 letý Gottschall načne svoji druhou v Ostravě v řadě, celkem půjde již o jeho sedmý rok v Extralize (předtím odehrál čtyři roky za Techniku a jeden rok za Blesk Jablonec). V posledních čtyřech letech vždy hrál se svým týmem baráž o Extraligu (s 50% úspěšností) a pokud bude chtít mířit s Arrows výš, bude muset o něco zlepšit svá čísla z loňské základní části, která se mu vůbec nepovedla (.122 AVG, .286 OPS). Otázkou také je jeho místo v lineupu, zvláště poté, co Arrows podepsali Brandona Smithe. Gottschall je v Arrows druhý catcher po Michaelu Vykoukalovi, takže další cesta do sestavy vede přes první metu, nebo DH.

15. února 2024

+ 1B/RP Brandon Smith (RSA): První zahraniční posilou Arrows Ostrava pro sezonu 2024 je infielder a střídající nadhazovač Brandon Smith z Jihofrické republiky. Jeho jméno vám může být povědomé hned ze dvou důvodů: vloni oblékal dres Techniky Brno a jeho starší bratr Tyler je posledních několik let hvězdou Extraligy, přičemž v roce 2021 dokonce získal extraligový titul právě s Arrows Ostrava. 24 letý Brandon během loňského roku ukázal perfektní pálkařské oko s 23% BB% a pouze 4,7% K% a za celou sezonu měl pouze 7 strikeoutů ze 112 nástupů na pálku. V nadstavbě o Extraligu k tomu přidal i 10 vícemetových odpalů a 1.293 OPS a byl druhým nejlepším pálkařem baráže hned za Rory Grafem. Dařilo se mu výborně i na nadhazu, kde si během baráže o Extraligu připsal 33 K za 25 směn s 2.88 ERA. V utkání proti Olomouci na konci května hodil 12 K a 1 BB za 7 směn, což byl jeho nejlepší zápas celé sezony (prosadil se proti němu pouze Martin Schneider s 2 HR v utkání).

+ SS/3B Mark Rudolf (SLO): Druhou zahraniční posilou Arrows je nepříliš známý 22 letý slovinský infielder Mark Rudolf. Má za sebou dvě sezony (2021 a 2022) ve druhé nejvyšší italské soutěži Serii B, kde působil v týmu IS Copy Junior Alpina a nastupoval jako jejich startující shortstop. Daleko povedenější pro něj přitom byla jeho první sezona, ve které pálil s pálkařským průměrem .371 AVG a .908 OPS, o rok později se pak zhoršil na .261 AVG a .652 OPS. Nastoupil také v kvalifikaci na mistrovství Evropy do 23 let, ze které však Slovinci do hlavní soutěže nepostoupili. Na podzim 2022 byl také členem Evropské zimní baseballové ligy na Kanárských ostrovech, kde se potkal mimo jiné i s trenérem Arrows Ostrava Borisem Bokajem.

4. února 2024

+ SP/IF Matyáš Novotný: Po trase Klasik Frýdek-Místek -> Arrows Ostrava se přesouvá další mladý talentovaný hráč, kterým je 16 letý Matyáš Novotný. Český juniorský reprezentant a mistr Evropy do 15 let z roku 2021 se v ostravském týmu setká se svým reprezentačním spoluhráčem z Frýdku-Místku Janem Kozlem a doplní tak mladou skupinu střídajících nadhazovačů Ostravy. Novotný i Kozel jsou navíc členy rozvojového projektu pro naše nejnadějnější mladé nadhazovače LA 2028. V loňské Extralize U18 měl výborná čísla 1.37 ERA, 0,987 WHIP a 43 strikeoutů za 26.1 směn, na svou první šanci v Extralize dospělých zatím čeká. 

2. února 2024

+ SP Jan Tomek: 32 letý reprezentační nadhazovač z Frýdku-Místku se vrací do svého rodného kraje, aby pomohl Arrows Ostrava k návratu zpět na vrchol české Extraligy. Tomek strávil posledních osm sezon v německém Regensburgu, s vyjímkou sezony 2017, kdy si odskočil k angažmá do nizozemské ligy do týmu Curacao Neptunus. Čeští fanoušci jej mohli vidět alespoň v reprezentačních zápasech, nastoupil například na WBC 2023 do zápasů s Japonskem a Austrálií a představil se samozřejmě i na domácím mistrovství Evropy. V české Extralize v roce 2012 pomohl Drakům Brno k 17. titulu a svou poslední extraligovou sezonu odehrál v roce 2015, tedy před dlouhými devíti lety, právě za Arrows Ostrava. Společně s Ondřejem Satoriou, Borisem Bokajem a Janem Kozlem by měli tvořit jednu z nejsilnějších rotací nadhazovačů v české Extralize.